Нафтата взе първата серия на финала в Суперлигата

Нафтата взе първата серия на финала в Суперлигата Избрана

Емо Богданов 15.04.2019 | 22:09
(0 гласа)
Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) спечели първия финален плейоф в Суперлигата на България срещу Хебър. Действащите шампиони от Бургас победиха с 3:1 (25:16, 21:25, 25:18, 25:19) в първия мач от финала, игран тази вечер в пълната до краен предел зала "Васил Левски" в Пазарджик. Утре вечер от 18:30 часа е вторият финален плейоф, а Пз24 вече неведнъж писа, че се играе до 3 победи от 5 мача.

След равностойно начало до 8:8, в което на няколко пъти отборите си разменяха водачеството в резултата, Нефтохимик дръпна с 11:8 след силни изяви на словенеца Ален Джорджевич и Николай Учиков и ас на разпределителя Георги Братоев. Въпреки прекъсването за Атанас Петров и Хебър, разликата нарасна до 16:8 след блокада на Георги Петров последвана от силна контра през центъра и два блока на Теодор Тодоров и аут на македонския национал Александър Ляфтов от домакините. Междувременно наставникът на "тигрите" Атанас Петров поиска втория си тайм-аут за гейма и пусна в игра Мартин Симеонов на мястото на Александър Симеонов. Впоследствие Петров направи и двойна смяна като на полето се появиха Светослав Станков и Спас Байрев. Действащите шампиони запазиха преднината си до 20:12 след поредна атака на Учиков, след което Нефтохимик спокойно взе гейма с убедителното 25:16 след ново успешно нападение на Учиков.

Оптимизмът в залата се върна през втората част, която тръгна малко по-добре за домакините от Хебър, а постепенно разликата стана 21:17 след блок-аут на Мартин Симеонов и грешка на съгражданина ни Учиков от състава на гостите. Преднината на Хебър нарасна до 23:17 след два поредни блока на Венцислав Рагин. В крайна сметка домакините затвориха гейма в своя полза при 25:21 след атака през центъра на Венци Рагин и изравниха на 1:1.

Гостите поведоха с 5:1 в началото на третия гейм при сервис на Георги Братоев и силни изяви в атака на Теодор Тодоров и Георги Петров. Хебър реагира веднага и намали до 5:4 след грешка при мрежата на бургазлии и блокада на Александър Ляфтов. Сервис в аут на Венци Рагин и грешки на Брадли Гънтър и Мартин Симеонов - 8:4 за действащите шампиони и прекъсване за Атанас Петров. Въпреки това, разликата стана 11:4 след блок на Еър Теди, нова атака в аут на Гънтър и контра на Ален Джорджевич. Независимо от усилията на домакините, Нефтохимик запази преднината си до 16:10 и 19:12. Хебър успя да намали пасива си до 20:16 при сервис на Ляфтов, но бургазлии веднага възстановиха предимството си при 23:17 благодарение на Джорджевич и Николай Учиков. Нефтохимик спечели без особени трудности с 25:18 след технично отиграване на Николай Къртев и поведе с 2:1.
Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което Нефтохимик дръпна с 6:4 след аут на Мартин Симеонов и контра на Николай Учиков. Хебър веднага изравни, след тайм-аута за Атанас Петров, при 6:6 след блокада на Венци Рагин. Нови две грешки на Брадли Гънтър - 8:6 за бургазлии и смяна на канадецът със Спас Байрев. Играта продължи точка за точка до 12:10, след което последва нов блок на Теодор Тодоров за 13:10. Резултатът стана 20:15 след нова отлична блокада, този път на Георги Петров, и контра на Еър Теди, а в крайна сметка Нефтохимик спечели гейма с 25:19 след поредна атака на Учиков, а с това и мача с 3:1.